Çelik halat, bir sarmal şeklinde bükülmüş çok sayıda çelik tel içerir. Bazı durumlarda “çelik halat” yerine “kablo” terimi kullanılabilir. Ancak, çapı 3/8 inçten (9,52 mm) fazla olan telleri nitelemek için “halat”ın kullanıldığı durumlar vardır. Daha küçük boyutlar kablo veya kordon olarak bilinir. Eskiden çelik halat yapımında ferforje teller kullanılıyordu. Günümüzde ana malzeme çeliktir.

Çelik halat, mekanik olarak bozulduğu bilinen dövme demir zincirlerden yapılmıştır. Zincir baklalarındaki veya sağlam çelik çubuklardaki kusurlar, korkunç arızalara neden olabilir. Yükü kolayca alırlar. Bununla birlikte, büküldüğünde ortaya çıkan ayrı teller ve teller arasındaki sürtünme herhangi bir kusuru telafi eder.

Çelik halatlar ilk olarak 1830’larda madencilik vinç uygulamalarından geliştirildi. Günümüzde çelik halatlar, asansör ve vinçlerde kaldırma, kaldırma ve mekanik güç iletiminde kullanılmaktadır. Mekanizmada kuvvet iletimi için tel halatlar da kullanılabilir . İyi bir örnek, bir Bowden kablosu veya bir uçağın kokpitteki pedallara ve kollara bağlı kontrol yüzeyleridir. 

Çelik halatların çoğu 1/4 inç çaptan başlar. Statik çelik halatlar genellikle köprü süspansiyonu gibi yapılar için bir destek olarak veya kuleler için destek sağlamada gergi telleri olarak kullanılır. Çelik  halatlar aynı zamanda hava tramvaylarının desteklenmesinde veya yüklerin baş üstünde taşınmasında da kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir