• Nisan

    29

    2018
  • 594
  • 0
Çelik halat nedir ? Nasıl yapılır ?

Çelik halat nedir ? Nasıl yapılır ?

Endüstriyel makineler itmek, çekmek ve kaldırmak için güçlü ve esnek taşıyıcılara ihtiyaç duyarlar. Bu ara birimlerde halat olarak adlandırılır. En güçlü halat çeşidi ise çelik halattır. İnşaatlar, sondaj kuyuları, köprüler, asansörler, vinçler, stadyumlar, balıkçılık, seracılık, ve  birçok çeşitli alanda bu ihtiyacı karşılamak için çelik halat kullanılır. Çelik halatlar tonlarca ağırlığı kaldırabilecek güçtedir. Çeşitli halat örme yöntemleri ile dayanıklılık ve esneklik arasında seçim yapılarak halat tercih edilir.

Çelik halatların çapları genel olarak 2mm ile 130 mm arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca büyük yapılarda destek (gergi) olarak da kullanılabilir. Çelik halatı; çelik tel demetleri, ve özü oluşturur. Halatın merkez özü;  demet çelikten , kendirden veya Polipropilen özden oluşabilir.

Çelik halatın üretimini biraz basitçe anlatmak gerekirse; İşlem ilk olarak tellerin uygun ölçüde patentlenerek inceltilmesiyle başlar. Halatın esnekliği veya sağlamlığı kaç tel bulunacağına ve telin karbon miktarına bağlıdır. Kullanım amacını önceden belirlenerek bu işlem yapılır. Daha sonra örülen bu teller  farklı bir makinede tekrar örülerek yağlanır. Yağ halatlar arasında yatak görevi görerek halatın kullanılırken sürtünme esnasında aşınmamasına olanak sağlar. Bu işlemden sonra halatımız yük çekmeye hazır hale gelir ve bir çok sektörde hizmet verebilir.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

Cancel reply
© Copyright 2018 Kaptan Çelik Halat