• Mayıs

    4

    2018
  • 403
  • 0
Gemi ve yatlar için halatın önemi

Gemi ve yatlar için halatın önemi

 

Her sektörde ve her alanda en önemli faktör tabi ki güvenliktir. Denizcilerin de dediği gibi bir yatın ne kadar iyi olduğu çapaları ve halatlarıyla doğru orantılıdır. Burada işin büyük bölümü de kaptana düşmektedir. Yatını tanıyıp ona uygun ekipmanlar seçmelidir. Acil durumlar içinde gerekli yedek ekipmanlarında temin edilmesi gerekir. Yedek halatlar için yatın garantisi bile diyebiliriz. Gereksiz olarak düşünüldüğünde kaçınılmaz facialara sebep olabilir. Güvenliğimiz için yedek halat konusunda oldukça özenli davranmalıyız. Zor durumlar başımıza gelmeden gereken önemi ve özeni göstermeliyiz. Lüks bir yat yedek halatlara sahip değil ise bu kaptanın bilgisiz ve özensiz olduğunun göstergesidir. Sezon başında gerekli kontroller yapılmalı geçen sezondan kalan yedek halatlar gerekli kontrollere ve testlere tabi tutulmalıdır. Bir dezenformasyon ve benzeri durumlar söz konusu ise bu halatlar kesinlikle atılmamalı. Tamir edilip ihtiyaç sahibi daha küçük tekne vb. araçlara verilmelidir. Eğer kullanılamayacak kadar eskimiş ise tabi ki kimseyi tehlikeye atmamak adına çöpe atılabilir.

Her gemide baş ve kıç denilen iki adet manevra mahalli bulunur. Bu iki bölgeye de kendine uygun kalınlıkta halatlar seçilmelidir. Kıçtaki halatlar daha gayet dayanıklı olsa da baştaki halatlara göre genelde daha kısadır.

Kısacası bir gemi ya da yat için en önemli ekipmanların başında halatlar gelmektedir. Halat konusunda yetkili kişinin gerekli özeni ve disiplini daima göstermesi gerekir. Aksi halde yaşanılabilecek zor durumlarda pişmanlık yaşamanın kimseye bir faydası yoktur. Gereken özen gösterilir ise bu durum herkesin yararına olacaktır.

LEAVE A COMMENT

You comment will be published within 24 hours.

Cancel reply
© Copyright 2018 Kaptan Çelik Halat